Zmieniłeś/ zmieniłaś swój stan cywilny, adres zamieszkania albo skończyła się ważność dowodu osobistego lub prawa jazdy? Czy może wyjeżdżasz za granicę, a Twoje dziecko nie ma zdjęcia do paszportu. Co zrobić?

W takiej sytuacji czeka Cię wyrobienie zdjęcia biometrycznego, co wymaga od nas ustawodawca od 2006 roku. Jakie zdjęcie do paszportu powinieneś zrobić?

 

Biometryka – magiczne słowo – ale o co w tym chodzi?

Chyba każdy z nas przyzwyczaił się do obecności wielkiego brata w naszym życiu, czyli do obecności kamer na lotniskach, dworcach, w bankach, urzędach i w innych miejscach publicznych.

Biometryka służy właśnie do ułatwiania algorytmom w szybkim rozpoznawaniu naszej  twarzy, na podstawie określonej liczby punktów charakterystycznych na naszej twarzy. Dlaczego to jest tak ważne, opiszę Ci za chwilę.

 

Jakie powinno być zdjęcie do paszportu?

Zdjęcie do dowodu, czy zdjęcie do prawa jazdy?

Przede wszystkim to, jakie musi być zdjęcie do paszportu opisane jest w rozporządzeniu. Zdjęcie powinno spełniać założenia, które możesz sobie poczytać pod linkiem: https://www.gov.pl/web/gov/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu

A dokładnie wymagania do zdjęcia paszportowego są następujące:

  • Zdjęcie musi być wykonane na białym lub szarym jednolitym tle.
  • Twarz osoby fotografowanej musi być równomiernie oświetlona.
  • Głowa musi być pozbawiona okrycia – jedyne odstępstwo dotyczy osób duchownych (np. sióstr zakonnych).
  • Nie są akceptowane żadnego rodzaju ozdoby przytrzymujące włosy np. opaski na głowie.
  • Twarz fotografowanej osoby nie powinna mieć nadmiernego makijażu. Musi być zwrócona na wprost, a wyraz twarzy musi być neutralny.

I tu wracam, do tego co pisałem wyżej o biometryce.

Pewnie wiesz, że nasza ludzka mimika jest bardzo bogata i jesteśmy w stanie bez słów, tylko grymasem czy uśmiechem, wyrazić bardzo wiele. Dlatego na zdjęciach biometrycznych nie wolno nam się uśmiechać, bo algorytmy na lotniskach miałyby problem z przyporządkowaniem danych do osoby, którą zarejestrowała kamera.

A urzędnik w urzędzie, w którym będziesz składała/składał aplikacje nie przyjmie zdjęcia do paszportu, bo nie będzie ono spełniało podstawowego wymogu.

 

Często pytanie, zadawane nam przez klientów brzmi: ile wykonujemy zdjęć do paszportu?

Szczerze – wybacz brutalność tego co napiszę, ale już po jednym ujęciu mamy gotowy materiał do dalszej obróbki, ale żeby klient nie poczuł się przez nas słabo “zaopiekowany” – robimy 2-3 ujęcia, nie więcej. Wynika to dokładnie z bardzo rygorystycznych  wymogów, które ma spełnić zdjęcie do dowodu, paszportu czy prawa jazdy.

Mamy również takie powiedzenie, gdy pada stwierdzenie, że na takich zdjęciach wychodzi się mało atrakcyjnie – mówimy wtedy, że wszyscy na takich zdjęciach wychodzimy tak samo dobrze:-)

Zdjęcia do dokumentów to nie są zdjęcia wizerunkowe, ani na stronę firmy, ani na LinkedIna, ani na żadne inne portale społecznościowe. One mają spełniać zupełnie inne założenia, do których my nie jesteśmy przyzwyczajeni.

Nie będę również ukrywał, że większość opinii negatywnych (około 90%), które otrzymujemy są właśnie za zdjęcia do dokumentów. Ale proszę uwierzcie – jeśli zdjęcie do dokumentów, które od nas dostajesz ma spełniać wymogi ustawodawcy – to my wiele zrobić nie możemy.

To nie wszystkie wymagania zdjęcia paszportowego –  biometrycznego.

 

Zdjęcie do paszportu – wymogi pozostałe, wymiary

Jak już cię sfotografujemy, plik trafia do dalszej obróbki.

Bo wykonanie zdjęcia do dowodu czy paszportu to tylko połowa naszej pracy. Dalsza część odbywa się już w specjalnym programie graficznym, rekomendowanym przez  Krajowy Cech Fotografów, który jest stale aktualizowany zgodnie z wytycznymi MSWiA.

Tam wspomniany algorytm wylicza biometrykę danej “głowy”. Rozmiar zdjęcia do polskiego paszportu wynosi 3,5 cm na 4,5 cm.

W uproszczeniu wygląda to tak, że Twoja głowa musi się znaleźć określonym polu, a jej wielkość, musi zawierać określony procent pola powierzchni formatu 3,5 cm na 4,5 cm. Oczy muszą się znaleźć w określonej linii, jak również oś twarzy. I tu ważna jest precyzja…

jakie zdjęcie do paszportu

Czym różni się zdjęcie w wersji papierowej od zdjęcia w wersji elektronicznej?

Wspomnianą wcześniej biometryką, ale nie zadawajcie tu pytań: dlaczego.

Nie wiem dlaczego ustawodawca narzuca, że zdjęcie do dowodu w wersji elektronicznej musi być inne od zdjęcia do dowodu w wersji papierowej. Również nie mam pojęcia, dlaczego jeszcze nie mamy zdjęcia do paszportu w wersji elektronicznej. Jakby na to nie patrzeć mamy XXI wiek, choć jeśli chodzi o dostępność pewnych usług “urzędowych” my cały czas jesteśmy w erze króla Świeczka.

Na pewno dużym plusem zdjęć do dowodu, czy zdjęć do prawa jazdy jest to, że można złożyć aplikację o wyrobienie dokumentu nie wychodząc z domu, ale niestety dotyczy to tylko zdjęć do dowodu i zdjęć do prawa jazdy.

Większość z nas posiada konto w  banku, i myślę, że większość z Was korzysta z bankowości internetowej. Właśnie tą drogą można złożyć aplikacje, za pomocą Profilu Zaufanego w Waszym banku.

Jak przygotować się do zdjęcia do dokumentów?

W moim przekonaniu można to zrobić bez specjalnych nakładów pracy:-)

Pamiętaj, że na zdjęciu będzie tylko Twoja głowa z kawałkiem szyi.

Jedyne co musisz zrobić, to zadbać o swoją fryzurę, ale to głównie tyczy się Pań. Nie mam tu na myśli specjalnej wizyty u fryzjera przed zdjęciem do paszportu 😉 Chodzi o to, że włosy nie mogą zasłaniać twarzy, nie mogą zasłaniać brwi. Drogie Panie, pamiętajcie, że jeśli spinacie włosy w duży wysoki kok, prawdopodobnie na zdjęciu zostanie on obcięty.

Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku Pań posiadających burzę kręconych włosów. Wasza fryzura zostanie troszkę skrócona przez program wyliczający biometrykę Waszej głowy. Nie mamy na to wpływu, tak to wymyślił nasz ustawodawca.

Najważniejszy na tym zdjęciu jest “owal” Waszej twarzy. Nie można również posiadać na zdjęciach do dowodu nakrycia  głowy. Okulary są również niemile widziane (gruba oprawka, duże szkła) – wszystko co “zmienia Waszą twarz”.

Panowie, broda jest dopuszczona na zdjęciach do paszportu, nie musicie jej golić przed wizytą u nas.

Drogie Panie pamiętajcie również o tym, żeby Wasz makijaż był delikatny.

Co do garderoby – jest naprawdę nieistotne, jak wspomniałem wyżej – nie są to zdjęcia wizytowe.

Ile czasu potrzebne jest na wykonanie zdjęcia do dokumentów?

U nas w studio zajmiemy Ci maksymalnie 10 minut.

 

Dzieci i zdjęcia do dokumentów oraz problemy z tym związane

Dla rodziców i dla nas to często kawał przygody zrobić dziecku zdjęcie do paszportu 🙂

Wynika to z tego, że  dzieci bardzo różnie reagują na obcych ludzi – mam tu na myśli dzieci powiedzmy tak do 6 roku życia.

Wiem, że często rodzicom bardzo się śpieszy, bo sobie nagle przypominają , że ich młodsza pociecha nie ma aktualnego dokumentu, a szykuje się wyjazd na wakacje. Pamiętajcie drodzy rodzice, że mimo tego, iż Wasze dziecko w domu nie reaguje płaczem na widok Taty, który robi mu zdjęcia, ta sytuacja może się diametralnie zmienić u fotografa.

Chociaż bardzo staramy się nie płoszyć malców i z natury jesteśmy przyjaźnie nastawieni do otoczenia – bywa różnie.

Warto sobie założyć, że może nie udać się Wam zrobić zdjęcia do paszportu dziecka za pierwszym podejściem. Ale spokojnie i bez paniki, mamy na takie sytuacje sposoby i pomożemy Wam problemy bezboleśnie rozwiązać.

Na pewno w takich sytuacjach nie powinno się  zmuszać dziecka do tego, żeby pozowało do zdjęcia, gdy jest ono przerażone obcym miejscem lub kontaktem z obcym człowiekiem. Lub zwyczajnie nie chce się dać sfotografować – w końcu maluch to też człowiek:-)

Plusem zdjęcia do paszportu dziecka jest to, że do pewnego roku życia nie ma obowiązku biometryki, wynika to choćby z tego, że głowa dziecka rozwija się cały czas w trakcie dorastania.

Jeśli masz drogi rodzicu malucha kilkumiesięcznego, proszę skontaktuj się z nami wcześniej, jeśli będziesz chciał wykonać zdjęcie do dowodu dziecka. Powiemy Ci, jak zrobić takie zdjęcie  w warunkach domowych, nie narażając niepotrzebnie malca na stres.

Mam nadzieje, że poruszyłem wszystkie zagadnienia, które mogą Was zainteresować, jeśli jednak coś wymaga doprecyzowania lub opisania, piszcie w komentarzach, chętnie pomogę:-)

Paste your AdWords Remarketing code here