Pytanie, które najczęściej nam zadajcie to: na jakim papierze wydrukować zdjęcia.

I szczerze nie mam na to jednoznacznej odpowiedzi, bo jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje. Ale postaram się choć trochę rozwiać tą mgłę decyzyjną. Skupię się tutaj na małych wydrukach/odbitkach. A dokładnie na wydrukach z suchego labu, bo mamy też w naszej pracowni mokry 🙂

Współczesna odbitka fotograficzna, czyli jak wygląda druk z mokrego labu

Nie uwierzę, że czytając ten tekst nigdy nie miałeś w ręku odbitki  formatu 10×15 czyli takiej fotografii wielkości pocztówki. Na 99,9% te odbitki fotograficzne pochodziły z tzw. mokrego labu.

Jest to duża maszyna fotograficzna, w naszej pracowni japońskiej produkcji Noritsu. W naszej branży to kultowa marka, to taka Toyota wśród maszyn fotograficznych, gwarancja na milion kilometrów 🙂 Sam proces wygląda tak, że plik cyfrowy, który nam dostarczysz, jest odczytywany przez maszynę i za pomocą lasera naświetlany (tak naświetlany nie drukowany) na papier światłoczuły.

Cały proces przebiega w warunkach hermetycznej ciemności bez dostępu światła  z zewnątrz. Następnie “kartka” naświetlona na papierze światłoczułym, przycięta do formatu 10×15 trafia do mokrego procesu chemicznego, dokładnie takiego jak to w drzewiej bywało w dobie świata analogowego. Wywoływacz jest pierwszą kąpielą, odbielacz drugą, ostatnią są kąpiele stabilizujące, na końcu Twoje zdjęcie wpada do suszarki i ostatecznie z maszyny wypada gotowa sucha odbitka fotograficzna. Proste prawda? Choć maszyny fotograficzne są kosmicznie skomplikowanymi tworami.

 

Wady i zalety tradycyjnych odbitek z mokrego labu

Piszę o tym dlatego, żeby Ci pokazać, że świat się zmienia i powoli to rozwiązanie odchodzi do lamusa, choć obecnie 98% produkcji odbitek fotograficznych  w Polsce to dokładnie ta technologia, którą ci ogólnie opisałem. Dla Ciebie jako odbiorcy produktu ta technologia ma tylko jedną zaletę – niską cenę odbitki.

Reszta to same wady.

  1. Słaba trwałość, jeśli laboratorium nie dba o proces chemiczny odbitek – po czasie płowieją i tracą kolor.
  2. Niewielka ilość dostępnych rodzajów papieru.
  3. Dostępny tylko wąski gamut kolorystyczny, który możemy odwzorować na papierze czyli SRGB, w niektórych tylko przypadkach trochę szerszy niż SRGB (nie wchodzę tu specjalnie w szczegóły, bo chodzi o generalną cechę tej technologii).

 

Alternatywa i nowa technologia, czyli odbitki z suchego labu

I co w zamian jeśli ta technologia odchodzi w niebyt? Jest rozwiązanie, na którym my pracujemy od dawna, czyli suchy lab 🙂

Tak, tak dobrze kombinujesz drogi Czytelniku – nie ma tam procesu chemicznego 🙂 Twoje zdjęcia są drukowane nie tuszem tylko pigmentem. Ta technologia jest cały czas rozwijana.

Zalety tej technologii:

  1. Jest bardziej przyjazna dla środowiska, ze względu na brak chemii, która musi być utylizowana po jej przerobieniu.
  2. Bardzo duża trwałość odbitki fotograficznej.
  3. Duży wybór rodzajów papieru.
  4. I ten kolor! Ech.. tu możemy wydrukować Twoje zdjęcie w niektórych zakresach modelu przestrzennego w prawie pełnym gamucie Adobe RGB.

Zapytasz pewnie jaka jest różnica w odbitce wydrukowanej w Adobe RGB a naświetlonej w SRGB. Dobre pytanie, spójrz na dwa zdjęcia poniżej, obydwie odbitki: są wydrukowane na papierze błyszczącym, jedna w technologii mokrego labu, druga w technologii suchego labu.

suchy lab i mokry lab

Myślę, że bez specjalnego przecierania wyświetlacza, na którym czytasz ten tekst, zorientujesz się w różnicach 😉 Dzięki możliwości odwzorowania szerszego gamutu kolorystycznego na suchym labie, wyraźnie zyskują takie kolory jak czerwień, cyjany, niebieskie, zielenie.

 

Na jakim papierze drukować zdjęcia?

Poniżej przedstawię Ci kilka papierów, na których możesz wydrukować swoje fotografie.

 

Papier Glossy (błyszczący)

Podstawowy papier, który możesz wybrać w naszym systemie zamówień to Glossy czyli błyszczący. Najrzadziej wybierany przez klientów papier, również najrzadziej wybierany papier jeśli chodzi o mokry lab.

na czym drukować papier glossy błyszczący

Papier Glossy (błyszczący)

 

Papier Luster (półmat)

Papier Luster, często błędnie nazywany matowym, jednak bliżej mu do papieru półmatowego.  Bardzo popularny papier najczęściej drukujemy na nim zdjęcia rodzinne, wakacyjne. Papier ten świetnie nadaje się do wszelkiego rodzaju ramek, bo przez swoją powierzchnię bardzo ładnie rozprasza światło.

na czym drukować papier Luster pół mat

Papier luster (pół mat)

 

Papier Glossy Metallic

Nowość w naszej ofercie, jesteśmy ciekawi czy papier przypadnie Wam do gustu: Papier Glossy Metallic. To bardzo ładny papier z dodatkową powłoką metalizującą, która bardzo ładnie podbija kolory. Idealnie nadający się do wszelkiej fotografii krajobrazowej, ale również zrobi dobrą robotę w fotografii beauty, noworodkowej, czy ślubnej. Bardzo go polecamy. Od razu uwaga: obserwuj nas w kwietniu, bo ptaszki ćwierkają, że będzie mocna promocja na druki na tym papierze, a że jest to najdroższy papier w naszej ofercie papierów do suchego laba.

na czym drukować papier glossy metallic

Papier Glossy Metallic

 

Na koniec zostawiłem dwa najbardziej popularne papiery w naszej ofercie.

 

Papier silk (jedwab)

Pierwszy to chyba najbardziej popularny papier w fotografii ślubnej czyli jedwab – fachowo nazywany Silkiem. To papier o bardzo charakterystycznej strukturze plastra miodu, który  zastąpił  legendarny papier jedwabisty z mokrego labu Kodak Endura.

na czym drukować papier silk jedwab

Papier Silk (jedwab)

 

Papier Art matt (matowy)

Na koniec zostawiłem prawdziwą perełkę, najczęściej wybierany przez fotografów papier z naszej w oferty. To papier matowy, przez nas nazywany Art mattem. Idealnie gładki, matowy papier, bardzo elegancki, mięsisty z prawdziwym smaczkiem, na którym Wasze zdjęcia będą wyglądały bardzo elegancko.

na czym drukować papier art matt

Papier Art Matt

Choć papier Art matt jest papierem o ciekawej charakterystyce, poniżej znajdziesz przedstawienie modelowe gamutu Art mattu, zauważ, że jest on mniejszy niż dla pozostałych papierów, w praktyce objawia się to płytszymi czerniami i mniejszymi kontrastami w stosunku do pozostałych papierów. Ale nie należy tego traktować w kategoriach wady tylko zdecydowanie urody 🙂

gamut

 

Sprawdź naszą ofertę na odbitki z suchego labu!

Wszystkie papiery o których tu piszę są dostępne u nas w szerokości 15,2. Dostępne formaty 10×150, 15×15, 15×21, 15×22,5, 15×30, 15×50 i 15×100.

Do wszystkich papierów mamy własne przez nas “kręcone” profile ICC, które możesz pobrać naszej strony. Zapraszamy do testów, pliki warto przygotować w pełnym gamucie Adobe RGB.

Poznaj nasze odbitki w jakości HD!

Paste your AdWords Remarketing code here