W zasadzie w każdym aparacie możesz ustawić format zdjęć. Być może jednak nie do końca zdajesz sobie sprawę z tego, co konkretnie oznacza ten parametr i jakie znaczenie mają formaty zdjęć. Zachęcamy zatem do zapoznania się z naszym poradnikiem, w których wyjaśniamy, jak ustawić właściwe proporcje

Formaty zdjęć a proporcje matryc

Poszczególne aparaty posiadają matryce o określonych proporcjach. Większość aparatów pełnoklatkowych posiada matrycę 3:2, jednak w przypadku smartfonów czy aparatów odpowiadających standardowi Micro będzie to już przeważnie 4:3. Jednocześnie ustawienia aparatu dają możliwość wyboru formatu zdjęcia. Innymi słowy, decydujesz o proporcjach boków zdjęć do wywołania. Możesz wybrać inny format zdjęć niż proporcja matrycy. W takim przypadku zdjęcie zostanie jednak odpowiednio przycięte. Warto zatem pamiętać o właściwym rodzaju kadrowania. Możliwość wyboru odmiennego formatu zdjęć oznacza, że nie musi on wcale odpowiadać proporcjom matrycy.

Format zdjęć a rozdzielczość

Kwestia tego, jaki format zdjęcia wybrać, zawsze powinna być rozpatrywana z uwzględnieniem pożądanej jakości odbitek zdjęć. Rzecz w tym, iż w przypadku dużych zdjęć rozdzielczość zawsze będzie nieco słabsza niż małych fotografii. Wybierając większy format, warto wziąć pod uwagę ten wybór już przy wykonaniu zdjęcia. Planujesz duże odbitki? W takim razie wybierz format gwarantujący najwyższą jakość. W takim przypadku pomimo utraty pikseli przy powiększaniu szczegóły nadal będą bardzo dobrze widoczne. Wybór niskiej rozdzielczości w aparacie nie daje natomiast możliwości wykonania dużego powiększenia i wywołania świetnych zdjęć w dużych rozmiarach.

Format zdjęć odpowiadający niższej liczbie pikseli niż maksymalna możliwość matrycy to sposób na zmniejszenie proporcji pliku. Zwyczajnie zdjęcia zajmują wtedy mniej pamięci urządzenia. Warto zdecydować się na mniejszą rozdzielczość plików przy wykonywaniu zdjęć portretowych, które nie będą powiększane.

Jaki format zdjęcia wybrać, czyli znaczenie odległości

Zasadniczo duże odbitki zdjęć zwykle nie muszą być wykonywane w tak wysokiej rozdzielczości jak małe fotografie, na przykład te przeznaczone do albumu. Dlaczego? Ponieważ duże zdjęcia, choćby te w formie obrazów, są obserwowane z dużej odległości, która wynosi co najmniej 1 m. Im większa odległość, tym mniej szczegółów jest w stanie rozpoznać ludzkie oko. Dlatego też większy format nie wymaga najwyższej rozdzielczości. Co innego niewielkie fotografie. Chcesz umieścić zdjęcia w albumie? Wybierz zatem format odpowiadający wysokiej jakości, aby dostrzec każdy szczegół.

Dzisiaj najpopularniejszy format zdjęć to 15:10. Odpowiada on proporcji matrycy 3:2, stąd też przeznaczenie zdjęć do wywołania nie wymaga kadrowania. W ten sposób otrzymujemy najlepszą jakość. Niemniej jednak obecnie dostępnych jest też wiele innych formatów zdjęć. Zaawansowanie technologiczne aparatów, a także drukarek do zdjęć, sprawia, że w przypadku innych proporcji również można uzyskać wysoką jakość. Warto pamiętać, że rozdzielczość to tylko jeden z parametrów określających jakość zdjęcia. Odwzorowanie i nasycenie barw to równie kluczowe kwestie, za które w głównej mierze odpowiada jakość wydruku.

Paste your AdWords Remarketing code here