W branży artystycznej łatwo natknąć się na termin fine art print, czy też jego spolszczenie –  druk fine art. Jest to technologia druku, która zapewnia najwyższą jakość drukowanych prac. W ten sposób można wydrukować nie tylko prace malarskie, namalowane w dowolnej technice, ale również fotografie, grafiki czy nawet reprodukcje obrazów. Jeśli zastosujemy odpowiednie tusze i użyjemy papieru o jakości archiwalnej, to przez długie lata będziemy mogli cieszyć oczy wydrukowanymi ilustracjami, fotografiami i obrazami.

 

Co wyróżnia wydruki fine art?

Czym dokładnie wyróżniają się wydruki fine art? Prace wydrukowane tą techniką cechuje przede wszystkim wysoka jakość wydruków. Jest to osiągalne poprzez zastosowanie wyłącznie najlepszych materiałów, w tym pigmentów drukarskich pozbawionych sztucznych dodatków. Zapewnia to idealne odwzorowanie oryginalnych prac, a sam druk pozostaje trwały nawet przez setki lat. Fine art print (zwany również z fr. „giclee”) z powodzeniem można też stosować do druku reprodukcji słynnych dzieł sztuki – technologia pozwala na odwzorowanie nawet najmniejszych detali i szczegółowej kolorystyki na drukowanej pracy. Nie bez powodu fine art print bywa określany jako druk artystyczny

 

Druk artystyczny – znaczenie odpowiedniego papieru

Zastosowanie odpowiedniej techniki to jeszcze nie wszystko. Może to nie wystarczyć, aby uzyskać idealne odwzorowanie oryginalnych prac malarskich. Aby stworzyć tak zwane wydruki archiwalne fine art, trzeba też zastosować odpowiedni papier – zamiast drukowania na typowych papierach fotograficznych zaleca się użycie specjalnych papierów archiwalnych. Najlepiej przy tego rodzaju drukach artystycznych sprawdzą się bawełniane lub celulozowe papiery bezkwasowe. Warto wiedzieć, że bezkwasowość papieru to gwarancja, że nie zżółknie, a kolory nie wyblakną. Tego typu papiery nie tylko wyróżniają się długotrwałością, ale również idealnym odwzorowaniem barw drukowanej pracy. Dzięki wysokiej gramaturze papiery te są o wiele grubsze i bardziej sztywne od innych papierów przeznaczonych do druku, fotografii czy innych prac.

Ponieważ druk fine art idealnie sprawdza się przy drukowaniu prac artystycznych, w tym wspomnianych już dzieł sztuki, jest to doskonałe rozwiązanie dla kolekcjonerów. Dzięki  zastosowaniu tej metody zarówno galerie sztuki, jak i muzea mogą poszerzyć swoją działalność i zaoferować miłośnikom sztuki możliwość zdobycia reprodukcji ulubionych artystów czy też limitowane prace ze swych kolekcji. Coraz więcej firm z branży drukarskiej oferuje podobne usługi, bazując na technologii Digigraphie by Epson i zdobywając odpowiedni certyfikat gwarantujący wysoką jakość drukowanych dzieł oraz grafik wraz z potwierdzeniem ich oryginalności.

Jeśli więc zależy Państwu na doskonałej jakości wydrukowanych reprodukcjach malarskich, które będą opatrzone znakiem jakości rozpoznawalnym w branży na całym świecie i  przetrwają próbę czasu, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Paste your AdWords Remarketing code here